pondelok, 29. augusta 2016

Fidel rozprúdil debatu na sociálnych sieťach. Pro-komunistické sily vs. antikomunistický neoliberálny troll

Diskusia vznikla ako reakcia na článok Lukáša Perného v ZEM&VEK a zapojili sa do nej aj Tomáš Bóka, Aleš Hubert a priaznivci DAV/. Pravicový troll Mikuláš Czocher (mimochodom priaznivec poprednej neoliberálnej političky Margaret Thatcherovej) sa do diskusie dostal cez profil označeného človeka, ktorého mal v priateľoch. Debata krásne ukazuje aj úroveň našich názorových oponentov. Aby ste si vedeli predstaviť o čom píšeme, tak uvádzame na úvod príklad komunikácie s pravicovými oponentmi, ktorý odzrkadľuje bežnú realitou slovenského internetu: "strc si bajonet do zadku ostnaty drat okolo krku a chud sa postavit do rady na toaletak a si ako doma. A ked citas tie sracky od vzdoru tak ten hajzlak budes potrebovat na to hovno co ti naleju do hlavy sudruhovia." Toto bola odpoveď na racionálne a kritické argumenty nášho priaznivca Aleša Huberta. Prečítajte si nižšie.Vyberáme najlepšie pasáže diskusie, ktorý by sa hodili aj do rubriky príbehy občajných ľudí:

Kuba - predsudky a realita

Mikuláš Czocher ·  No a ludom na Kube sa nepaci zit z 15e mesacne. Bolsevik je mimo reality.
Lukáš Perný  - To je klasické zavádzanie. Po toľkých rokoch embarga je jasné, že socializmus má ťažké podmienky. Ale Kubánci bojujú a nechcú aby z ich ostrova bolo znova Batistove kasíno. A ešte dodám, mal som rozhovor s originál Kubáncom, ktorý hovoril, že Fidela si na ostrove ľudia vysoko cenia. A toho boľševika si nechajte, lebo podľa mňa ani nepoznáte význam toho slova a ešte dodám, že jeden známy - brutálny antikomunista mimochodom - bol na Kube a povedal, že nikdy v živote nevidel šťastnejších ľudí.
Aleš Hubert . Antikomunista by měl jednou Kubu vynechat a podívat se na kapitalistické Haiti.Lukáši znám jednu advokátku, co prijela z Kuby s tím, že je to tam hrozné, že jsou tam lidé špinaví a líní.
Mikuláš Czoche ....A to embargo si strc. Ved im pomahal cely vychodny blok ktory skrachoval koli socializmu. ...  tak si ho vazia ze na lodkach utekaju na floridu. A keby si nieco o Kube vedel tak po zvrhnuti Batistu protestovali zamestnanci casin proti zruseniu a Castro ich znovu povolil. A to embargo si strc. Ved im pomahal cely vychodny blok ktory skrachoval koli socializmu. A ked spomínaš Thatcherovu keby nezachranila GB pred socialistami teraz by vsetci odtial utekali nie chodili za pracou. Hubert chod si ukojit uchylku do KLDR a normalnych ludi nechaj slobodne zit.
Lukáš Perný Až na taký háčik, že práve peniaze z verejného sektora zachránili (pozn. Margarétkin) neoliberálizmus, keď v roku 2008 krachol.
Aleš Hubert Je sice hezké že napíšeš 15e na měsíc, ale asi to není o ničem vypovídající. Nejspíš nedají 12 EUR za bydlení...Ano, mohou po práci podnikat, s odvodem 60% přijmu. Dělá to tam spousta lidí... ale dost těžko proto aby přežili, když základní potraviny dostávají od státu zdarma (kdy ty jsi dostal od státu zdarma alespoň pecen chleba?!)
Ano, Kubánka (manželka zlatníka) říkala že je třeba změnit režim. Když jsem se zeptal proč, řekla že proto že nemůže najít práci v oboru. Je učitelkou angličtiny a dělá v hotelu na recepci. Někteří lidé mají takové představy, jako ti co cinkali v 89....
V ČR se sbírají víčka od pet lahví na nemocné děti. Na Kubu se jezdí léčit mnozí. Například s rakovinou slinivky, kde jsou asi kubánští lékaři nejdále. Nemluvím ani tom, že kubánští lékaři vrátili zrak tisícům lidí ve 3. světě... co dokázala ta kapitalistická ČR? Poslat žoldáky do Mali?
Mikuláš Czocher · Hubert. Nie zadarmo potraviny. Mas pridelovy system talze obmedzene mnozstvo a platis ich domacou menou. Ale moderna technika je drahsia ako u nas. Mobil ..auta..biela cierna technika a vsetko nedostatok atd. Videl si v akych podmienkach ziju ,? Myslim beznych nie bolsevicke spicky. Nehovoriac o osobnych pravach a slobodach. Zas sudruhovia rozhoduju kto moze cestovat kto nie co si mas mysliet a hovorit...Atd.
Aleš Hubert Ano viděl. Ale jak jsem psal výše. Znám paní která hodnotí Kubánce jako "líné a špinavé". Ty to vidíš taky jaksi jinak. A přitom se bavíme o stejné zemi.
Mikuláš Czocher · Hubert. Asi sa tam liecia papalasi za peniaze lebo ekonomika na Kube kolabuje. Ale aj musim tam ludom nosit lieky ci tlakometre co pouziva cela dedina lebo na to nemaju.
Aleš Hubert Je pravda, že některé léky jsou silně nedostatkové (mimochodem, jaké léky vyrábí státní podniky v ČR a SR?). Embargo téměř ochromilo pokročilý výzkum léčby HIV...
Mikuláš Czocher · Hubert ked ti chyba socik strc si bajonet do zadku ostnaty drat okolo krku a chud sa postavit do rady na toaletak a si ako doma. A ked citas tie sracky od vzdoru tak ten hajzlak budes potrebovat na to hovno co ti naleju do hlavy sudruhovia.
Aleš Hubert Mějte se hezky. Dobrou noc.

Horlivá debata o kapitalizme a socializme

Dagmar Gregova : No ja dúfam,že sa Kubánci nepoddajú! Chcem aspoň na staré kolená žiť v spravodlivom zriadení,chcem na Kube dožiť svoje dni.Preč z tohto odporného zahnívajúceho,nespravodlivého systému!
Mikuláš Czocher · A preco nejdes do KLDR to su este ortodoxnejsi socialisti. To se mi líbí ·
Aleš Hubert A proč nešli všichni ti co chtěli kapitalismus do Bangladéše, a místo toho rozvraceli Československou socialistickou republiku?
Mikuláš Czocher ·  Hubert lebo ja som tu doma a chcem tu slobodne zit bez toho aby mi socialisticky idiot hovoril co si mam mysliet kam mozem cestovat ci ma pre istotu okradol o majetok. A revoluciu robili estebaci lebo sa chceli udrzat u moci lebo v3deli zze socik krachuje.. Sak sa im to podarilo a socialisticky idioti nas stale drzia ako zaostalu chudobnu skorumpovanu krajinu.
Lukáš Perný Aj ja som doma, tiež tu chcem slobodne žiť, a tiež nechcem aby nás tu kolonizovali zahraničné korporácie, koncerny, banky a kultúrnu hegemóniu ovládali ľudia z tretieho sektora platení zo západu. Chcem krajinu, v ktorej budeme ekonomicky, potravinovo sebestační, budeme mať vlastnú kvalitnú kultúru, priemysel a nebudeme bábkami oligarchov. A teraz, kto stojí na strane slobody?
Mikuláš Czocher ·  ale.z toho sme nic za sociku nemali vsetko zastarane nedostatkove a ludia boli zotroceny v rozkradnutych fabrikach za ostanatym dratom. Dnes maju min.2x vyssiu zivotnu uroven a su slobodnejsi co socialitom strasne vadi.
Dagmar Gregova · Prečo?!Že je mi na smiech,čo tu tento človek vypotil?!Žila som v socíku 32 rokov!Prežila som divoký slovenský kapitalizmus,a žijem vraj vo vyspelom nemeckom kapitalizme!Takže viem porovnávať!Nemám sa zle!Ale to neznamená,že kašlem na tých,čo sa dobre nemajú!Každý kto nenávidí nespravodlivosť,musí nenávidieť kapitalizmus!To je môj názor!Každý kto má iný názor ako Vy,patrí na psychiatriu?!
Alzbeta Horvathova · Veru tak, psychiatrická péče pokulhává, takí ako Czocher si tu voľne pobehujú. Ľudia boli zotročení v rozkradnutých fabrikách? Pokiaľ viem, tie fabriky rozkradli až po zamatovom idiotstve. Ak nemáš doma alebo na sebe ani jeden výrobok z komunistickej Číny, potom môžeš pindať na komunistov.
Aleš Hubert Těžko sehnat výrobek který vyrobili kapitalisté - ti nepracují:-D
Mikuláš Czocher Takze co sme take vyspele.mali za toho sociku ? Dnes je min.400e za sociku min.nastupny 1100kcs. Tak rataj. Jaj alzhajmer nedovoli. Neviem ci niekoho dnes zavru za to ze cestuje ci si vyjadruje vlastny nazor. Bolsevici vylizte si prdel ste smrdi co len vrazdli okradali a rozpravate o spravodlivosti ako prijebany dzihadista....
Lukáš Perný Otázka však je, čo si človek za tých 1100 Kčs mohol kúpiť.
Alzbeta Horvathova ·  Czocher, ale keď porovnávaš platy, porovnaj aj ceny. Ja som z materskej 1200 Kčs zaplatila nájomné za 3 izbový byt 400 Kčs. Z platu 1100 korun sa dalo v pohode existovať. Po revolúcii to už bolo ťažšie. Materská mi ostala 1200 Kčs, ale už mi to nestačilo ani na poplatky za byt. Sa zobuď. Benzín za socíku stál 8 Kčs, chlieb 3 Kčs a mlieko 2 Kčs. Byt si dostal pridelený bezplatne. Porovnávaš neporovnateľné.
Aleš Hubert Kolik % z výplaty šlo na nájem a energie.
Alzbeta Horvathova · Áno, niektoré veci boli za socíku drahé, napríklad auto. Ale auto ani nikto nepotreboval, lebo lístky na vlaky, autobusy, mhd stáli bagateľ. Študentská električenka stála 30 Kčs, pre dospelého tuším 45 Kčs. A mhd malo oveľa viac spojov a rýchlejších, bez nutných prestupov. Za 1 Kčs lístok si sa viezol hodinu. Vlaky jazdili aj do najväčších zapadákov. Ak porovnávať, tak treba porovnávať všetko. Telefonovať si mohol za 1 Kčs aj tri hodiny, nikto ti nerátal minuty. A exekutori neexistovali. Žiaľ my starší si to pamätáme a tvoje idiotské blábolenie Czocher je pre mňa úplne smiešne.
Mám pokračovať? Môj otec dostal na stavbu domu nenávratný príspevok od štátu 60.000 Kčs, za to si postavil pomaly celý socialistický kockatý tehlový dom. Štátne pôžičky na stavby boli s 1 perc. úrokom. Tie tvoje tabuľky vytrhnuté z kontextu si niekam strč. Koľko máš rokov? Zažil si to vôbec Czocher?
Dagmar Gregova · Zbytočne to tu dávaš!My čo sme vtedy už mali rodiny,vieme ako sa vtedy žilo,a ako sa žije teraz!
Tomáš Bóka
Mikuláš, daj aj niečo o "chýbajúcich banánoch" ;) Nechcem sa nijak zastávať minulého režimu, lebo mal svoje chyby a s mnohými vecami mám zásadný problém, ale jeho prehnaná démonizácia "fanúšikmi" toho súčasného zriadenia začína byť už pomaly diagnózou...
Tak si poďme najsamprv definovať, podľa čoho budeme porovnávať oba režimy. Podľa liberálnych slobôd? Podľa zázračných neoliberálnych ekonomických kritérií, ako HDP či efektivita a produktivita? Uznávam, že kapitalizmus dokáže byť "efektívnejší" - ale za akú cenu? Veď keby sme doviedli princípy efektivity do absurdností, tak by sme prišli na to, že najefektívnejšou a najproduktívnejšou spoločnosťou by bola vlastne otrokárska, kedy by ľudia pracovali 16 hodín denne bez akýchkoľvek sociálnych vymožeností - to by si videl HDP, ako by rástlo jedna radosť ;)
Veď napokon Čína (ktorá už nemá nič spoločné s komunizmom okrem čoraz formálnejšej úlohy "štátostrany" v riadení ekonomiky a spoločnosti) je odstrašujúcim príkladom toho, čo dokáže takýto prístup...
Ďalšia vec - liberálne slobody... Spýtam sa teda takto... Vieme, čo je Maslowova pyramída potrieb? Ak áno - čo je teda dôležitejšie pre ľudí v ich životoch? Liberálne "slobody" alebo potraviny, strecha nad hlavou, zabezpečenie potomstva, ošatenie, atď.? Práve tie najelementárnejšie životné potreby tvoria základňu Maslowovej pyramídy potrieb, aj keď veľa neoliberálov a zástancov súčasného režimu to má akosi popletené a právo "slobodne" sa posťažovať niekde v prítmí krčiem, vo virtuálnej realite alebo kdesi na námestíčku vyzdvihujú nad právo žiť - a prežiť... Čo tie státisíce bezdomovcov? Priamo v našich uliciach i v uliciach "vyspelých" kapitalistických štátov? Čo tie hladujúce deti - podľa štatistík OSN každé štvrté-piate dieťa v USA je odkázané na potravinové kupóny napríklad...
Minulý režim bol, aký bol, ale ľudia mohli v 20-ke zakladať rodiny, v 80. rokoch sa odovzdávali státisíce bytov ročne, pričom o tom ani nehovorím, že boli v prepočte na kúpnu silu obyvateľstva cca 200-násobne lacnejšie - človek nastúpil do práce a mal istotu strechy nad hlavou, istotu toho, že dokáže zabezpečiť svoje potomstvo, dovolenku často hradenú zamestnávateľom, nehovoriac o tom, že zisky podnikov nekončili v rukách kapitalistu kdesi v daňových rajoch v zahraničí, ale sa vracali naspäť do spoločnosti - do kultúry, do škôl, do zdravotníctva, do športových klubov, do kúpeľov, na rekreáciu... Áno, bola opona, nedalo sa chodiť k egyptským pyramídam a robiť si tam selfíčka, ako teraz, len aby sme ukázali "priateľom" na FB, že na to máme :D Ale to, čo je pre milióny ľudí iba sen - aby si vôbec mohli oddýchnuť a raz do roka zájsť niekam k moru - bol za minulého režimu štandard - každý mal tú možnosť zregenerovať. Ty sa čuduješ, že sa "tu vôbec bavíme o tom, či bol komunizmus zlý alebo dobrý", ale ja to mám práve opačne - sa čudujem ľuďom, že stále dokáže veriť tomuto svinskému režimu, ktorý je založený na vykorisťovaní človeka človekom a krajiny krajinou, kedy je úspech jedného človeka nevyhnutne postavený na neúspechu druhých, lebo tak je to štrukturálne nastavené... Hlavne, že "všetci máme tú šancu" a "každý sa môže dostať zdola-hore, keď bude na sebe makať ako Bill Gates"
Hm, mal by to už niekto konečne vysvetliť tým deťom, ktoré umierajú v kapitalistickom svete každých 10 sekúnd od hladu, že majú "rovnakú šancu", ako nejaký taktov synáčik, čo sa už narodí ako dedič impéria. Áno, áno, Fico bol v KSČ, poznám, poznám… Daj ešte niečo o „neomarxistickej EÚ“ a jej „socialistickej ekonomike“ :D Lenže tí ľudia (Smer a iní bývalí členovia KSČ) sú prevracači kabátov a nie komunisti - takých tu bolo neúrekom, podaktorí "experti" stihli byť aj ľudákmi, potom komunistami a ešte aj vzornými "demokratmi" a kapitalistami" :D To, že niekto bol v komunistických štruktúrach, ešte neznamená, že sú komunisti - jednoducho túžili po moci a keďže vtedy bol iný režim, tak to inak nešlo, len cez existujúce štruktúry... Aaaa ešte dačo. Sorry, že sa toľko rozpisujem, ale na tú znôšku hlúpostí sa inak ani nedá reagovať :D
"Obete komunizmu"... Hm... Tak povedzme si niečo teda o obetiach kapitalizmu.  Nedávno zverejnili americkí vedci (dokonca viacero tímov nezávisle od seba) štúdie, ako vplýva extrémna nerovnosť - teda najmä chudoba a bieda vo vykorisťovaných krajinách Tretieho sveta - na fyzickú kondíciu, vrátane znižovania IQ. Tie isté štúdie potvrdili, že prirodzeným dôsledkom súčasného neoliberálneho zriadenia, ktoré odsúdilo miliardu a pol ľudí na hladovanie, je extrémna nerovnosť, ktorá generuje milióny mŕtvych ročne. A to dokonca takým tempom, že len v priebehu niekoľkých rokov sa počet mŕtvych ľudí, vyhladovaných obetí kapitalizmu, vyrovná akokoľvek prehnaným údajom o obetiach gulagov... To už síce v tej štúdii nebolo, ale kto ovláda malú násobilku, si to z tých čísel veľmi ľahko vyráta... A ešte k potlačovaniu slobody - hmm, tak na "vyspelom kapitalistickom Západe" sa žilo strašne dobre, vôbec vlasáčov - rockerov a hippiesákov - nemlátili fízli na uliciach, Johnnyho Rottena a jemu podobných vôbec nešikanovali anglické úrady, vo Francúzsku, Nemecku a ďalších krajinách sa vôbec nebúrili masovo ľudia v 60. a 70.rokoch 
Hlavne, že "zlý komunizmus", ale na Západe sa nič zlé nedialo
na internete je všetko, ale tí ľudia sú leniví čokoľvek si dohľadať
Inak vieš, že Chaplina či Lennona buzerovali za "anti-americké" chovanie? Mccarthizmus ti hovorí niečo? Asi nič... že sa vôbec pýtam :D A ešte chuťovka na záver... Vieš aký je súčasný dlh tých "skvelých" Spojených štátov, pupku "vyspelého kapitalistického sveta"? 20 biliónov dolárov (12 núl kamaráde...). Len na vyrovnanie súčasného svetového dlhu, ktorý vygeneroval ten tvoj úžasný kapitalizmus (najmä vďaka tzv. "kreativite" finančných trhov v podobe finančných derivátov a podobným šmakocinkám :D), by sme potrebovali minimálne ešte jednu zemeguľu. Žijeme na dlh, ničíme prírodu, ďalším generáciám de facto nedávame šancu prežiť... BTW... Zahraničný dlh ČSSR v roku 1989 - 0 dolárov / Kčs / whatever...
Mikuláš Czocher ·  Horvathova preto nikdy nemecko nedobehneme lebo tu ziju socialisticky idioti ako ty...iba zeby ho komunistka Merkelova znicila ako vsetko co kedy komu isti dostali do ruk. Komunisti z vas vychovali ekonomickych analfabetov. Stat platil statu :-D
Tomáš Bóka Hm, to je úroveň diskusie :) Nadávať názorovým oponentom do "idiotov"... To je také - neoliberálne :D
Alzbeta Horvathova · Iste aj socializmus mal svoje chyby, ľudia sa nádejali, že po revolúcii sa to zmení. A čo sa zmenilo? Všetko zdraželo, ľudí povyhadzovali z práce. Videl si túto pesničku od Kryla? Dobre to vystihol a preto aj zomrel. https://www.youtube.com/watch?v=BxNuLoJVYSQ
Tomáš Bóka Na doštudovanie - lebo tipujem, že táto info ešte vďaka zaostalým a riťolezeckým slovenským médiám na Slovensko nedorazila: MMF a jej rozpačité priznanie, že neoliberálny kapitalizmus zlyháva :D
http://www.imf.org/external/pubs/ft/fandd/2016/06/ostry.htm
Mikuláš Czocher · pekne protireciace si blaboly. Nemas co v kapitalizme jest ? Mas . A okram toho mas aj slobody ktore ti neponuka socik. Dokonca mozes sa slobodne poflakovat a byt neuzitocny ako tie tvoje zvasty a napriek tomu si schopny sa uzivit a najst si ubytovanie. Ak chces. A nieco si nasruduj co je vnutorna zadlzenost. :D :D
Tomáš Bóka Heh :D Povedz to tým deťom, ktoré vďaka kapitalizmu vo svete umierajú každých 10 sekúnd... Samzrejme, aj tie "majú tú šancu prepracovať sa zdola hore" :D To se mi líbí · Odpovědět · Aleš Hubert Pěkně jsi to napsal Tomáši. Ale neuvědomuješ si důležitou věc. Mikuláš je velkej kluk, nepotřebuje aby ho socialismus vodil za ručičku a upíral mu banány.
Tomáš Bóka Áno, mám čo jesť. A to je nejaká reprezentatívna vzorka zo 7 miliardovej populácie? A čo tých 1,4 miliardy ľudí, ktorí žijú pod hranicou chudoby?
/ostatné si môžete prečítať na sociálnych sieťach/Žiadne komentáre :

Zverejnenie komentára